ایمن سازی ساختمان آلومینیوم با 12 میلیارد

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران روند مقاوم سازی سه بنای عمومی بزرگ مقیاس شهر تهران را تشریح کرد.

ایمن سازی ساختمان آلومینیوم با 12 میلیارد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، محمد سالاری در مصاحبه با مهر ، با بیان اینکه یکی از اولویت های مدیریت شهری در دوره پنجم، موضوع ایمن سازی شهر تهران بود گفت: بعد از حادثه پلاسکو که در دوره گذشته رخ داد، همکاران ما در شورا و همچنین مدیران شهرداری سعی کردند ایمن سازی ساختمان ها را یکی از جدی ترین ماموریت های خودشان قلمداد نمایند. به همین منظور ما شهرداری تهران را ملزم کردیم که در گام نخست به شناسایی ساختمان های ناایمن سطح شهر تهران با اولویت ساختمان های عمومی که محل رفت وآمد بیشتر شهروندان هست، اقدام کند و در مراحل بعد براساس الزامات قانونی ای که وجود دارد نسبت به ایمن سازی آن اقدام نمایند .

وی ادامه داد: آنالیز ها و مطالعاتی که در فرآیند حادثه پلاسکو انجام شد، نشان داد که متاسفانه قوانین فرادست و الزاماتی که برای نهادها و سازمان ها به خصوص شهرداری تهران وجود دارد کافی نیست. ازجمله همان بند 14 ماده 55 که در اصل بیشتر معطوف به فضای کالبدی شهرها در چندین دهه گذشته است و امروزه با توجه به فضای کالبدی جدیدی که در شهرها ایجاد شده، آن کارایی لازم را ندارد .

با این وجود ما کوشش کردیم که شهرداری را ملزم کنیم این ماموریت را دنبال کند و به تازگی از تعدادی از ساختمان های ایمن سازی شده و یا در حال ایمن سازی بازدیدی داشتیم این ساختمان های بزرگ مقیاس شباهت زیادی به ساختمان پلاسکو داشتند .

ساختمان 201 از همان ابتدا مقاومت لرزه ای نداشت

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران افزود: مدیریت شهری با همکاری سازمان آتش نشانی و بقیه دستگاه ها و نهادها به خصوص دادستانی تهران توانسته با رویکرد قانع کردن سازی مالکین و ذی نفعان ساختمان های عمومی، اقدامات بسیار خوبی را رقم بزند. یکی از این موارد، ساختمان 201 با 19 طبقه ساختمان است. این ساختمان برِ یکی از شریان های اصلی شهر تهران، یعنی خیابان انقلاب و نبش خیابان جمالزاده واقع شده است که در سال 74 ساخته شده، متاسفانه از همان ابتدا سازه این ساختمان از مقاومت لرزه لازم برخوردار نبوده و به همین دلیل هم شهرداری به آن سرانجام کار نداد، ولی متاسفانه اجازه بهره برداری داده شده بود و احتمال اینکه این ساختمان کلاً فرو بریزد و حادثه مشابه پلاسکو و حتی بدتر از آن اتفاق بیفتد، وجود داشت .

سالاری با بیان اینکه برای نخستین بار در ساختمان 201 مقاوم سازی کامل و جامعی توسط مشاور و مجری ذی صلاح که مورد تایید نهادهای قانونی است اجرا شده گفت: با توجه به اینکه فونداسیون این ساختمان به گونه ای بود که امکان مقاوم سازی و مداخله در آن وجود نداشته، دیوارهای برشی بتنی با عرض 50 سانتی متر به صورت L شکل و یا U شکل در نقاط مختلف این ساختمان و در محدوده های مختلفش پیش بینی شد که بایستی در 19 طبقه اجرا می شد بنابراین مالکان مدتی ساختمان را تخلیه نموده و در حال حاضر مقاوم سازی به طور کامل اجرا شده و به موزات آن ایجاد سیستم های اعلان و اطفای حریق هم درحال انجام است و حتی بخشی از تاسیسات آن به طور کامل تعویض شده است. علی رغم هزینه های قابل توجهی که ایمن سازی برای مالکان این ساختمان داشت اما ارزش افزوده ای که پس از آن نیز قابل توجه بود و نزدیک به دو برابر ارزش واحدهای تجاری و اداری افزایش پیدا کرد. این یک پیغام بسیار مثبت و انگیزاننده برای سایر مالکان واحدهای تجاری و اداری در بقیه ساختمان های عمومی است .

ایمن سازی ساختمان آلومینیوم 12 میلیارد هزینه دارد ، بنیاد مستضعفان نیمی از هزینه ها را می دهد

سالاری در ادامه به ایمن سازی ساختمان آلومینیوم اشاره نمود و گفت: این ساختمان یکی از ساختمان های بزرگ مقیاس شهر تهران است که وضعیتی بدتر از ساختمان پلاسکو داشت اما خوشبختانه با دخالت دادستانی، مالکان مجاب شدند که نسبت به ایمن سازی اقدام نمایند، دراین ساختمان مشکل سازه ای جدی وجود نداشت. تجهیزساختمان به سیستم اعلان و اطفای حریق و ایمن سازی نمای این ساختمان در دستور کار نهاده شد، ساختمان آلومینیوم از ساختمان هایی است که 12 جبهه نمایی دارد. چون به صورت T شکل است در حال حاضر مرمت و بهسازی نمای آن، براساس تصمیماتی که در کمیته نمای بناهای شاخص اتخاذ شده، در حال اجرا است و تاکید شده چون این بنا از ساختمان های قدیمی هست، دقیقاً بهسازی ها و مرمت مطابق همان نماهای قدیمی انجام و از ایجاد زوائد بصری جلوگیری گردد .

به گفته سالاری عرصه این ساختمان 4 هزار و 355 متر و کل بنا نیز 29 هزار متر بوده و 524 واحد در آن مستقر است که کل هزینه ای که مالکین اعلام و برآورد کردند، حدود 12 میلیارد تومان است، ولی خودشان معتقد بودند که اگر این اتفاق بیفتد، باتوجه به اینکه بعد از حادثه پلاسکو اساساً مردم یک نگاه بسیار منفی نسبت به این ساختمان در ذهنشان ایجاد شده و اساساً میزان مشتریان شان به شدت کاهش پیدا نموده با این ایمن سازی ساختمان مابه ازای مادی ای که نصیب صاحبان کسب و پیشه می گردد، بسیار بالا خواهد بود و قابل مقایسه با هزینه ای که انجام می دهند، نیست. یکی از نکات جالب توجه در این ساختمان این است که خوشبختانه باتوجه به اینکه مالک این ساختمان هم بنیاد مستضعفان بوده، بنیاد برخلاف پلاسکو که اقدامات اولیه برای ایمن سازی را انجام نداده، اینجا 50 درصد هزینه مقاوم سازی را پذیرفته است

گام های ابتدایی برای ایمن سازی شانزه لیزه

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به اقدامات اولیه برای ایمن سازی پاساژ شانزه لیزه گفت: این بنا یکی از ساختمان های دیگری که در نوع خودش در شهر تهران کم نظیر است و به نوعی یک گذر تجاری ویک پلازهای شهری هم محسوب می گردد. با توجه به موقعیت بسیار استراتژیکی که این پاساژ در منطقه مرکزی شهر تهران دارد، همکاری لازم میان صاحبان و مدیریت شهری برای ایمن سازی شروع شده است. هنوز اتفاقی در این ساختمان نیفتاده ولی به صورت کامل مالکین به این نتیجه رسیده اند که اگر ایمن سازی انجام بگردد، از هر نظر به نفع هم به لحاظ مادی و هم به لحاظ مسائل ایمنی و حفظ جان آنها و مال آنها بسیار بسیار مثبت خواهد بود که ما امیدواریم این رویکرد به همه شهر تهران و بقیه کلان شهر تسری پیدا کند و مالکین واحدهای تجاری و اداری این ساختمان های قدیمی عمومی با الگو قرار دادن ساختمان های ایمن سازی شده به این نتیجه و باور برسند که اگر در ایمن سازی مشارکت نمایند به هیچ عنوان از نظر اقتصادی متضرر نمی شوند، بلکه ثروت و سرمایه آنها چندین برابر افزایش پیدا می نماید، ضمن اینکه آرامش خاطر بیشتری هم به کسب و کار خودشان می پردازند .

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ایمن سازی ساختمان آلومینیوم با 12 میلیارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمن سازی ساختمان آلومینیوم با 12 میلیارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید